Kablosuz Ağ Güvenliği ve Sızma Testi Eğitimi

Eğitim Tanımı:

Kablosuz Ağ Güvenliği ve Sızma Testi eğitimi; doğası gereği daha çok pratiğe ve uygulamaya yönelik bir eğitimdir. Etik Hacker ve Sızma Testi Uzmanlığı eğitiminin Kablosuz Ağ Güvenliği konusunda derinleşmesi ile güncel saldırı yöntemlerinin ve koruma yöntemlerinin ve teknolojilerinin ele alındığı bu alanda uzman olmak isteyenler için tasarlanmış bir eğitimdir.

Hedef Kitle:
Sızma testi uzmanları, güvenlik konusunda ilgilenen kişiler ve ağ yöneticileri için idealdir. Kurumsal ve/veya kendi kablosuz ağ altyapısının yönetimi, hem saldırı hem de savunmaya yönelik güvenlik teknolojileri ile ilgilenen ve bu alanlarda çalışmak isteyen herkese önemli ölçüde faydalıdır.

Eğitim Süresi:
30 saat

Ön-Gereksinimler:
Temel düzeyde Ağ ve Linux bilgisine sahip olunması ve Etik Hacker ve/veya Sızma Testi Uzmanlığı eğitimlerinin alınmış olması eğitimin daha verimli geçmesi faydalıdır.

Eğitim Ana Konu Başlıkları:

  1. WLAN Doğrulamasının Atlatılması – Paylaşılmış Anahtar, MAC Filtreleme, Gizlenmiş SSID
  2. WLAN şifrelemesinin kırılması – WEP, WPA/WPA2 Kişisel ve Kurumsal, Şifreleme-Tabanlı Açıkların Anlaşılması (WEP, TKIP, CCMP)
  3. WLAN Altyapısına Saldırılması – Sahte (Rogue) Cihazlar, Çiftleme-Yöntemi (Evil Twin), DoS Saldırıları, Ortadaki Adam, WiFi Korumalı Ayarlar
  4. İleri Seviye Kurumsal Saldırılar – 802.1x, EAP, LEAP, PEAP, EAP-TTLS
  5. Kablosuz İstemcilere Saldırılar – Honeypot ve Hotspot Saldırıları, Hirte, Caffe-Latte, Ad-Hoc Ağları ve Viral SSID’ler, WiFishing
  6. İstemcilerin Exploit Edilmesi – Metasploit, Sosyal Mühendislik Araç Kiti, Sosyal Mühendislik
  7. Kurumsal Wi-Fi Zararlı Yazılımları (Worm, Backdoor, Botnet)